Az elmúlt napokban több olyan vásárló talált meg, akiknek a szintetikus hajfestékekre allergiás tünetekkel válaszolt a szervezetük, és természetes alternatívát szerettek volna a szintetikus megoldások helyett.
Volt egy hölgy, aki a kemoterápia után szeretett volna visszatérni a hajfestéshez, de egészségesebb módon, mint azelőtt. Jó szívvel ajánlottam nekik a hennás hajfestést.
Ennek kapcsán utánajártam annak, hogy a “hagyományos” hajfestékekben és hajszínezőkben milyen anyagok lehetnek, amelyek allergiát okozhatnak.
Hogyan veheted észre, hogy allergiás vagy a hajfesték valamelyik összetevőjére?
Az alábbi tünetek megjelenése nagy eséllyel utal arra, hogy a festék valamelyik alapanyagát nem tolerálja a szervezeted (a tünetek jelentkezhetnek rögtön a festés alatt ill után, de néhány óra, vagy akár nap elteltével is):
- bőrpír arcon, fejbőrön
- fejviszketés
- égő érzés a fejbőrön
- duzzanat
- súlyosabb esetben légzési nehézségek
A fentiek megjelenése esetén mindenképpen érdemes orvost felkeresni, ugyanis az allergiás tünetek enyhítését szakember sokkal gyorsabban és hatékonyabban tudja megtenni. A jövőben pedig mindenképpen olyan festési módot kell választani, amelyikkel nem károsítjuk egészségünket.
A leggyakoribb allergiát okozó összetevők a következőek:
● PPD – paraphenylenediamine
● PTD – paratoluenediamine vagy toluene-2,5-diamine (2,5-Toluylendiamin)
● ammonium-thioglycolate – thioglycolsavat tartalmazó ammóniumsó
● ammonium-persulfate, ammonium-peroxodisulfate – ammóniumsó
Fontosnak tartom megjegyezni, hogy az ún. fekete henna (amit pl nyaralóhelyeken gyors tetoválásként kínálnak a turistáknak) SEM kizárólag természetes anyagokat tartalmaz, hanem PPD-t!!! “A valódi henna nem fekete, nem okoz sebeket, hólyagokat. Amit akár hennához, akár más porszerű anyaghoz hozzákevernek, hogy fekete nyomot hagyjon a bőrön, az a PPD nevű színező anyag. A PPD a Para-Phenylenediamine nevű vegyület rövidítése” (forrás: Wikipédia)
Érdemes tehát a vásárlás előtt mindenképpen alaposan átolvasni az összetevőlistát, és visszatenni a polcra azokat a termékeket, amelyek a fenti vegyületek valamelyikét tartalmazzák.
Sőt, tovább is megyek: ha csak kicsi esélye is van annak, hogy allergiásak legyünk a hajfestéktől, akkor miért kockáztassunk?
Valóban megér annyit a szépségünk, hogy az egészségünk lássa kárát?
Jó szívvel ajánlom mindenkinek a természetes növényi őrleményekkel történő hajfestést,a henna és az indigó már évszázadok óta rengeteg nőnek bevált.
A hennás hajfestésnek természetesen vannak korlátai:
- minden hajon más színt eredményez, nem jósolható meg egyértelműen, hogy milyen lesz a végeredmény, bár adott hajon mindig ugyanazt az eredményt adja
- világosítani, illetve szőkére festeni nem lehetséges vele
- a festés nem olyan egyszerű, mint a szintetikus festékekkel, rá kell szánni legalább 3 órát az ideális eredmény eléréséhez
- az előkészületek is nagyobb macerával járnak, az őrleménnyel pamacsolást sem szereti mindenki, ráadásul előre el kell készíteni a masszát, hogy ideális végeredményt kapjunk
Azonban előnyeként elmondható, hogy a használatukkal semmilyen káros anyag nem kerül a szervezetünkbe, ráadásul a hennapakolás kiválóan regenerálja és ápolja mind a hajat, mind pedig a fejbőrt. Én mindenképpen erre szavazok!
0 hozzászólás